اکو قلبی یا اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکو قلبی یا اکوکاردیوگرافی چیست؟
0 ۴۹۰

اکو قلبی یا اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی که اکوی قلبی و سونوگرافی قلب نیز نامیده می‎شود یک آزمون بدون درد است که با استفاده از امواج فراصوت (اولتراسونیک) تصاویر متحرک قلبی ایجاد می‌نماید.

این تصاویر، سایز و شکل قلب و همچنین کارکرد حفرات ودریچه های قلبی رانشان می‌دهند. برای انجام این تست نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارید زیرا این تست نوعی جراحی نیست و علاوه بر اینکه آسیبی به شما نمی‌رساند هیچ اثرات جانبی نیز ندارد.

در اکوکاردیوگرافی، امواج فراصوت برای ایجاد تصاویری از بطن‎ها، دریچه‌ها، دیواره‎ها و عروق خونی قلب (آئورت، شریان‌‎ها، رگ‌ها) به کار می‎روند.
در روند انجام تست اکو، پروب دستگاه بر روی قفسه سینه بیمار قرار می‎گیرد. این پروب امواج صوتی را به قلب بیمار وارد می‎کند و سپس اکوی بازگشتی آن را به دستگاه منتقل می‎نماید.

چه افرادی باید تست اکو قلب انجام دهند؟

پزشک ممکن است در مواردی برای بررسی ساختار قلب و عملکرد آن، تست اکو را درخواست کند. این تست به پزشک کمک می‎کند تا اطلاعات خوبی را در زمینه‎های زیر را به دست آورد:

1- سایز قلب شما چقدر است؟

بزرگ بودن سایز قلب ممکن است در اثر فشار خون بالا، بازگشت خون به دریچه‎ها یا نارسایی قلبی باشد. همچنین تست اکو می‎تواند افزایش ضخامت در دیواره‌ها و بطن‎های قلبی را شناسایی کند. این افزایش ضخامت ممکن است در اثر فشار خون بالا، بیماری‏های دریچه‎های قلبی یا بیماری‎های مادرزادی ایجاد شده باشد.

2- حرکات عضلات قلب شما چگونه است؟

عوارض ناشی از سکته های قلبی ممکن است موجب تضعیف عملکرد عضلات قلبی در فرایند پمپاژ خون گردند. تضعیف عضلات قلبی همچنین ممکن است در اثر نارسایی خون کافی به قلب اتفاق بیفتد که یکی از علائم بیماری عروق کرونری می‌‎باشد.

3- مشکلات دریچه‎ های قلبی به چه صورتی می‌باشد؟

تست اکو می‎تواند نشان دهد که کدام یک از دریچه‌های قلبی به خوبی باز یا بسته نمی‎شوند و یا اینکه کدام یک از دریچه‌ها دچار تنگی (استنوزیس) هستند. علاوه بر این‎ها تست اکو رشد تومور یا ایجاد عفونت در اطراف دریچه‎های قلبی را به خوبی نشان می‎دهد.

4- مشکلات ساختاری قلب چگونه است؟

تست اکو می تواند نقص‏های مادرزادی قلب مانند سوراخ‎های قلبی را تشخیص دهد. نقص‎های مادرزادی قلبی مشکلات ساختاری ای هستند که از زمان تولد پدیدار می‏شوند. نوزادان و کودکان به منظور تشخیص نقایص قلبی مجبور به انجام تست اکو می‎باشند.

5- قابلیت تشخیص لخته‌های خونی با تومورها را به پزشک می‏دهد. اگر فردی دچار سکته مغزی شده باشد، به منظور ارزیابی وجود یا عدم وجود لخته‌های خونی یا تومورها باید اکوکاردیوگرافی انجام دهد.

6- همچنین ممکن است پزشکی به منظور بررسی پاسخ به درمان‎های قلبی تست اکو را درخواست نماید

برای ثبت نوبت آنلاین در مطب دکتر وحید فراهانی کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.